Ανασκόπηση 2012 Αγωνιστική ομάδα Ο.Φ.Θ.Α.

Α. ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ-Θεσσ/νίκη 10-12/2/2012

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ Ο ΟΦΘΑ

34 μετάλλια (13 χρυσά-9 ασημένια-12 χάλκινα)

Η Βόρεια Ελλάδα υποκλίθηκε στην αγωνιστικότητα και το πάθος των κολυμβητών της αγωνιστικής ομάδας του Ο.Φ.Θ.Α. στους Χειμερινούς Αγώνες Κατηγοριών Βόρειας Ελλάδας (13-18 ετών), πού έγιναν στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Η φοβερή συγκομιδή των μεταλλίων(13 χρυσά-9 ασημένια-12 χάλκινα), κατέταξε τον μοναδικό πρεσβευτή της Αλεξανδρούπολης σ’ αυτούς τους μεγάλους αγώνες στην 4η θέση στην γενική κατάταξη πίσω από τους ΑΡΗ, ΠΑΟΚ και Κ.Ο.ΔΡΑΜΑΣ, ανάμεσα σε 45 συλλόγους που οι κολυμβητές τους συμμετείχαν αφού είχαν τα ανάλογα όρια στα αγωνίσματά τους.        Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, είδαμε απίστευτα πράγματα από τους κολυμβητές μας. Όλες οι αγωνιστικές κούρσες κρίνονταν στη λεπτομέρεια και στα ατομικά αλλά και στα ομαδικά αγωνίσματα. Ειδικά το Σάββατο το απόγευμα και οι 3 ομάδες μας( Παίδες, Παμπαίδες Α’ και Παγκορασίδες Α’) στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική πήραν χρυσό μετάλλιο, 13 κολυμβητές-τριες στέφτηκαν χρυσοί σε , ενώ μόνο 3 από τους 21 αθλητές μας που συμμετείχαν δεν πήραν μετάλλιο!!!

Και μια μεγάλη επιτυχία ήταν αυτή του Κωνσταντίνου Κουσάρη που με την επίδοσή του στα 100μ πρόσθιο 1’09’’64, πήρε το εισιτήριο και συμμετείχε για πρώτη φορά στην καριέρα του με την Εθνική Ομάδα στους Πολυεθνείς Αγώνες  που έγιναν στην Κέρκυρα, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100μ Μικτή Ομαδική.

Β. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ/ ΛΑΡΙΣΑ 17-19/2/2012:

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Ο ΤΥΛΙΓΑΔΑΣ!!!!

Την Κυριακή 19-2-2012 πρωταθλητής χειμώνα το 2012 στα 50μ ύπτιο Ανδρών αναδείχτηκε ο Αργύρης Τυλιγαδάς του Ομίλου Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης (ΟΦΘΑ)!

Ο ΟΦΘΑ πήρε μέρος με 3 αθλητές: Αργύρη Τυλιγαδά, Κωνσταντίνο Κουσάρη και Χρυσάνθη Τυλιγαδά. Ο Αργύρης, εκτός από το χρυσό μετάλλιο στα 50μ ύπτιο, που ήταν και ο μοναδικός που κατέβηκε τα 27 δευτερόλεπτα(26’’84), είχε και μία 4η θέση στον τελικό των  100μ ύπτιο και μια 6η θέση στον προκριματικό των   400μ Μικτής Ατομικής. Η Χρυσάνθη πήρε μέρος στα 200μ πεταλούδα Γυναικών, όπου και τερμάτισε 11η! Ο Κωνσταντίνος είχε συμμετοχή στα 100μ πρόσθιο Ανδρών, όπου κατέλαβε την 15η  θέση

Γ.ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

ΤΡΙΠΟΛΗ 22-24/6/2012.

Με 4 αθλητές συμμετείχε ο ΟΦ.Θ.Α στο κορυφαίο πρωτάθλημα της χώρας μας και με τους 10 βαθμούς που συγκέντρωσαν κατέταξαν τον σύλλογο στην 22η θέση ανάμεσα σε 39 συλλόγους  που κατάφεραν να βαθμολογηθούν. Συγκεκριμένα, ο Αργύρης Τυλιγαδάς ήρθε 4ος στα 50μ ύπτιο με ατομικό ρεκόρ και 7ος στα 100μ ύπτιο Ανδρών. Η Ειρήνη Μπράμου ήταν 6η στα 200μ ύπτιο και  16η στα 100μ ύπτιο Γυναικών με ατομικά ρεκόρ. Ο Χρήστος Παπαδόπουλος ήταν  στα 100μ πεταλούδα με ατομικό ρεκόρ και 14ος  στα 400μ Μικτή Ατομική Ανδρών.

Δ. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ- ΠΑΙΔΩΝ- ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΟΑΚΑ 10-14/7/2012:

10 μετάλλια(4 χρυσά – 6 ασημένια)

Ο μοναδικός ξανά εκπρόσωπος της Αλεξανδρούπολης στο Πρωτάθλημα αποδείχτηκε άξιος εκπρόσωπος. Με 2 Πανελλήνια Ρεκόρ και 120 βαθμούς ο Ο.Φ.Θ.Α. ήταν 2ος Επαρχιακός σύλλογος ανάμεσα σε 97 συλλόγους που κατάφεραν να έχουν έστω και 1 βαθμό( αθλητές στην 8άδα των τελικών) από όλη τη χώρα. Με 19 συμμετέχοντες κολυμβητές-τριες που κατάφεραν να κατακτήσουν τα δύσκολα όρια, ο Ο.Φ.Θ.Α. ήταν από τους πολυπληθέστερους επαρχιακούς συλλόγους στο πρωτάθλημα.

Μετάλλια είχαμε:

1.     Σοφιανίδης Νίκος:2 χρυσά μετάλλια με αντίστοιχα Πανελλήνια ρεκόρ στα 100 και 200μ ύπτιο Παμπαίδων Α΄

2.     Μπράμου Ειρήνη: Χρυσό στα 200 και ασημένιο στα 100μ ύπτιο Παγκορασίδων Α΄.

3.     Γκεβρέκης Νίκος: Χρυσό μετάλλιο στα 50μ πεταλούδα Παίδων

4.     Παπαδόπουλος Χρήστος:2 ασημένια μετάλλια στα 100 και 200μ πεταλούδα Παίδων

5.     Καδόγλου Μαρίνα: ασημένιο μετάλλιο στα 400μ Μικτή Ατομική Παγκορασίδων Β΄.

6.     Μπαρή Δομινίκη: ασημένιο μετάλλιο στα 100μ ελεύθερο Παγκορασίδων Α΄

7.     4Χ100μ Μικτή Ομαδική Παίδων(Γκεβρέκης, Κουσάρης, Μπαδάνης, Παπαδόπουλος): ασημένιο μετάλλιο.

Ενώ στην 8άδα των τελικών ατομικών αγωνισμάτων προκρίθηκαν και κολύμπησαν και οι:

1.     Τυλιγαδά Χρυσάνθη:200μ πεταλούδα, 200 και 400μ Μικτή ΑτομικήΝεανίδων.

2.     Δραμαλίδου Αγγελίνα:100πρόσθιο, 200 και 400μ. Μικτή Ατομική Παγκορασίδων Α΄.

3.     Κουσάρης Κωνσταντίνος: 5, 100 και 200μ πρόσθιο Εφήβων.